Skip to content Skip to navigation

Minint Pasaulinę kultūros dieną

Pateikta: 2015-04-20 16:05 (atnaujinta: 2015-04-20 16:30)

Šių metų balandžio 15-ąją Kretingoje jau aštuntąjį kartą pakilo baltoji Taikos vėliava, skelbianti Pasaulinę kultūros dieną. Šiemet visų kultūrai neabejingų žmonių diena – ypatinga, nes pradedant jos ištakomis 1935-aisiais, kultūros diena minima jau 80 metų.
Kiekvienas žmogus yra kultūros subjektas ir objektas, tad tam tikru atžvilgiu ir jo gyvenimą galima būtų palyginti su žmogaus pasiekimų, kūrybos, pilnatvės rūmo statyba. Ir kaip kiekvieno pastato statybai, kiekvienam iš mūsų yra reikalingos  geros, tvirtos plytos. Galbūt gyvenimo prasmių kontekste tos plytos yra ne kas kita, kaip materialioji žmonijos kultūra, besireiškianti taip reikalingais mums išradimais, įtaisiais, prietaisiais ir technologijomis. Be jų dabarties laikmetyje būtų  labai nelengva. Ir vis tik trumpai teatlaikys siena, sudėliota vien iš plytų. Jos ilgaamžiškumui reikia gero skiedinio – to jungiamojo gyvenimo elemento, kurį vadiname dvasine kultūra.
Menas, istorija, tradicijos, kalbos gelmės ir kiti dalykai, kurie tą jungiamąjį „mišinį“ sudaro, turbūt ir užtikrina mūsų gyvenimo rūmo ilgaamžiškumą. Ir akivaizdu - neapsietume ir be plytų, ir be skiedinio.  Ir tik ideali jų jungtis garantuoja sienos tvirtumą, taip kaip materialiosios ir idealiosios kultūros darna sąlygoja kiekvieno mūsų žemiškos būties harmoniją.
Minint Pasaulinę kultūros dieną, mes, kultūros žmonės, galėtume dar kartą pasidžiaugti, jog dirbame, veikiame tokioje įdomioje gyvenimo plotmėje, jog nuo mūsų kūrybos ir veiklos tam tikra dalimi priklauso daugelio ir kitų žmonių būties harmonija. Tik kartais kiekvieno kultūros darbininko mintyse sukirba ir liūdesėlis, jog ne visos pastangos, ne visas nuoširdus kasdienis darbas būna akivaizdžiai matomas ar suprantamas. Bet juk žinoma tiesa, jog kiekvienoje sienoje plytas galima pamatyti iškart, o štai skiedinio, to visa sujungiančio skiedinio kartais paprasta akimi ir nesimato. Tačiau jis yra, ir jis labai svarbus...

Aušrinė Zulumskytė
Kretingos rajono kultūros centro renginių organizatorė

Kretingos rajono savivaldybės mero Padėkos raštais apdovanoti:

Kretingos rajono kultūros centras - už aktyvią, kūrybingą ir novatorišką veiklą, įvertintą apdovanojimu GERIAUSIAS RESPUBLIKOJE KULTŪROS CENTRAS CENTRAS 2014, brandžios kultūros visuomenės formavimą.

Nerijus Gedminas - Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatro vyr. režisierius už kūrybinius ieškojimus ir pasiekimus puoselėjant teatro meną, Kretingos vardo garsinimą.

Donatas Žilinskas - Kretingos rajono kultūros centro E. Radžiaus teatro  režisierius už  kūrybinius ieškojimus ir pasiekimus puoselėjant teatro meną, Kretingos vardo garsinimą.

Soneta Baltmiškienė -  Kretingos rajono kultūros centro Vydmantų skyriaus meno vadovei  už kryptingą veiklą puoselėjant šiuolaikinio šokio meną ir pasiektus rezultatus.

Diana Brazdeikienė - Kretingos rajono kultūros centro Meno skyriaus vedėja - etnokultūros specialistė už etninės kultūros puodelėjimą ir sklaidą, sėkmingai įgyvendintus projektus.

Jūratė Jonauskienė - Kretingos rajono kultūros centro dailininkė už sėkmingai įgyvendintas kūrybines idėjas.

Stasys Jucys - Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriaus meno vadovas už ilgametę kūrybinę veiklą, liaudies muzikos puoselėjimą ir sklaidą.

Jovita Rimkuvienė - Kretingos rajono kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėja už kūrybingą veiklą, sėkmingai įgyvendinant projektus.

Ir kt.