Skip to content Skip to navigation

Antrąjį tapybos plenerą Kretingoje prisiminus

Pateikta: 2014-07-18 16:34 (atnaujinta: 2014-10-30 15:38)

Liepos 7 dieną  vyko tarptautinio tapybos plenero KRETINGOS PALETĖ - 2014 atidarymas.  Pusiaukelėje tarp Kretingos ir Palangos, Vydmantų kaime - ,,Virkštininkų dvaro užeigoje“ plenero  dalyvius maloniai pasitiko Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Ročys, Kultūros centro darbuotojai, užeigos šeimininkai Jurgita ir Kęstutis Šoblinskai. Dailininkams buvo įteiktos plenero dalyvio kortelės ir teptukai - gero tapymo garantai. Tai jau antrasis Kretingos rajono savivaldybės remiamas  tapybos pleneras.
Plenero vadovė: Kretingos Kultūros centro dailininkė, projekto vadovė Jūratė Jonauskienė .
..............................................................................................................................................................
Pleneras (pranc. plein air 'atviras oras') – tapymas iš natūros gamtoje. Pastaruoju laikotarpiu plenero sąvoka yra įgavusi daug platesnę reikšmę, kūrybinėse stovyklose  susitinka įvairių kartų ir pakraipos menininkai, vyksta patirties perdavimo pamokos,  kurių pasekmė geri meno kūriniai.
..............................................................................................................................................................                                                                                                                                                  
Šiemet  plenere dalyvavo  10 tapytojų: iš Klaipėdos -  Regina Donbrauskaitė , Tatjana Simanaitienė, Svetlana Gorenko, Rimantė Vasiljeva,  Aleksandras Plotnikovas, iš Palangos - Eglė Lipinskaitė, Vytautas Kusas, iš Kretingos - Valdonija Karaliūnienė, Genovaitė Čejauskaitė  ir iš Ventspilio Sarmite Caune (Latvija).
Dailininkė Regina Donbrauskaitė  nutapė Rūdaičių kaimo peizažus. Rūdaičius garsina žinomas piliakalnis (Pilale),  Rūdaičių alkakalnis,  15 vėjo jėgainių parkas, o visos kaimo šventės  vyksta  prie tvenkinio, kuris susidarė užtvenkus Žibos upę.
R. Donbrauskaitė: „Vykstant į plenerą iš anksto neplanuoji nieko, nes  vietovė diktuoja savo sąlygas, apšvietimą. Ką jautriai pajauti,  tą nutapai. Šiuo atveju, vasaros vidurio spindesys, žaluma pavaizduoti darbuose“.
Daugelis dailininkų pasirinko Vydmantų  gyvenvietės teritoriją.
Palangiškė Eglė Lipinskaitė nurodo pasirinkusi įspūdingą Virkštininkų dvaro kompleksą. „Netikėta buvo atrasti naujas spalvas savo darbuose, kaip iššūkis man -  ruda spalva, kurios mažai naudoju“. Šių spalvų koloritas dominuoja darbe, kur vaizduojamas dvaro  interjeras ir eksterjeras.
Dvaro spalvotus rožynus pasirinko tapyti  S.Caune iš Ventspilio ( Latvija) ir klaipėdietė S. Gorenko, tai kūrėjų mėgstamiausios temos. Svetlana Gorenka apie savo darbus: „Įkvėpimo šaltinis – gamta, stengiuosi prieiti filosofiškai , viskas nedetalizuojama. Dominuoja pastelinės spalvos darbuose, kad dabo idėja būtų iškelta“.  Dvasinę ramybę, susižavėjimą   suteikia  Svetlanos ir Sarmites abstrakčios  baltos rožės šviesiame fone. 
Kretingos J. Pabrėžos gimnazijos dailės mokytoja Valdonija Karaliūnienė antrą kartą dalyvaujanti plenere, stengėsi  sudėti į vieną drobės gabalą visus Kretingos architektūrinius simbolius. Vasaros romantikos, karščio pojūtį  išgyveno pati autorė, kai grožėjosi dangumi, taip gimė  darbas vaizduojantis besiilsinčią hamake moterį, kuri  pakilusi virš debesų.
Meno megėja, pedagogė Rimantė Vasiljeva  nutapė vydmantiškių poilsio vietą ir puošmeną, dirbtiną ežerą su apaugusia beržais salele.  Po apsilankymo į  Kretingą, norėta perduoti miesto dvasio sakrališkumą ir nutapytas darbas su Lurdo grota. Kretingoje Lurdas pastatytas pagal Prancūzijos Lurdo grotos pavyzdį. Tikima, kad Švč. Mergelės Marijos skulptūra ir šalia trykštantis šaltinis,  turi stebuklingų galių.
Daugelio plenerų dalyvė  Tatjana Simanaitinė  džiaugėsi ir reiškė didelę padėką organizatoriams, kad buvo pakviesta dalyvauti  antrą kartą, pristatyti savo akvarelės technika atliktus darbus ir     džiaugėsi kaip pagal užsakymą saulėtu oru,  gyvenimo sąlygomis, maitinimu užeigoje. 
Dailininkė skaičiavo, kiek kartų pati buvo plenerų  organizatorės  vaidmenyje ( Rusnėje , Kintuose, Šernuose, keliskart Nidoje). Tatjanos  kvietimu atvyko į   plenerą latvė Sarmita Caune, abi susipažino plenere Liepojoje, užsimezgė bendradarbiavimas. T. Simanaitienė akcentavo, kad  plenero tikslai  atspindi  plenero  formą, yra tokia praktika organizuoti plenerus, kuriuose būtų profesionalų rengiamos meistriškumo pamokos (megėjams suaugusiems, jaunimui, vaikams). 
Plenere  dalyvavo gerai žinomas  rekordininkas Vytautas Kusas, eksponavęs  tapybos abstrakcijas. Priminsime, kad  2013 m.  gegužės 17 dieną 12 valandą 8-iuose Žemaitijos miestuose vienu laiku buvo atidarytos 9-ios dailininko autorinės  parodos.  Vytauto Kuso pakviesti, plenero dalyviai aplankė jo įkurtą šunų muziejų Palangoje.
Plenero organizatoriai stengėsi  plėsti   dalyvių akiratį, organizavo išvyką į Kretingos muziejų, Žiemos sodą, Viešpaties Apreiškimo Šv. Mergelei Marijai bažnyčią, Lurdą, o vakare  organizavo  koncertą - vakaronę. Koncertavo duetas Raimondas ir Rūtelė bei KC Kūlupėnų sk. vokalinis ansamblis (Vad. A.  Žvinklys).
Plenero parodos atidarymas įvyko liepos 11 dieną Kretingos kultūros centro Vitražo salėje. Dailininkų darbus atvyko pamatyti remėjai, Kultūros centro darbuotojai, svečiai. Plenero globėjas, vicemeras Vytautas Ročys kiekvienam dalyviui atminimui padovanojo atvirukų rinkinį apie Kretingą, Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė sveikinimo žodžius papuošė  gėlėmis, plenero kuratorė Jūratė Jonauskienė dovanojo  paletes, kaip  simbolį plenero dvasios atminimui. Plenero dalyvių  darbo sąlygas, gimusių  darbų  koloristiką  pristatė dailininkė Regina Donbrauskaitė, o  poetės Aušrinė Zulumskytė ir Rita Bijeikytė Gatautė (Klaipėda) emocingai pasveikino autorinėmis  eilėmis, skirtomis meno kūrėjams. Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vita Urbonienė patikino, kad dailininkai gerokai padirbėjo ir surengė šaunią parodą.
Visus kviečiame  aplankyti parodą  Kretingos Kultūros centro Vitražo salėje iki rugsėjo 15 d, po to paroda keliaus į Kultūros  centro Vydmantų filialą. Vėliau plenero dalyvių  geriausi darbai bus padovanoti organizatoriui Kultūros centrui, kaip dėkingumo, atminimo  išraiška.

Plenero dalyvė, pedagogė Rimantė Vasiljeva (Klaipėda)